Proč právě kočky

Ke všem kladům zooterapie přistupuje právě u felinoterapie další, neméně důležitý detail: léčebné působení kočky může probíhat i v omezeném prostoru, kočka nevyžaduje

pravidelné venčení ani výcvik. To ocení všichni lidé s omezenou hybností – tělesně postižení i senioři. Kočka je pro ně ideálním "terapeutem" a společníkem.

Tam, kde je to možné, stávají se kočky každodenní součástí života postiženého člověka a mohou tak na něho působit soustavně. Lidé žijící ať už dočasně, nebo trvale ve zdravotnických či pečovatelských zařízeních jsou spíše odkázáni na docházení dobrovolníků, kteří své kočky k felinoterapii propůjčují. Pokud jde o plemeno kočky, nepanuje mezi odborníky na felinoterapii jednotný názor. Zatímco někteří upřednostňují především z hygienických důvodů krátkosrstá plemena, jiní naopak preferují rasy dlouhosrsté, které přímo vybízejí k pohlazení.

Zejména u dlouhodobě nemocných dětí se stává, že se až v rámci felinoterapie probíhající v nemocnici poprvé v životě dotknou srsti živého zvířete.

Felinoterapie v domovech pro seniory zas oddělí jednotlivé dny v týdnu, zkrátí dlouhou chvíli, umožní zapomenout na osobní traumata a celkově zklidní organismus. Felinoterapie provozovaná v užším kolektivu povzbuzuje dlouhodobou paměť i komunikaci, když si klienti vybavují své předchozí zkušenosti s domácími zvířaty a dělí se o své vzpomínky s ostatními.

Je to také ideální podpůrná metoda pro léčbu závislostí, neuróz, stresů a neklidu s cílem korigovat problémové chování a mírnit důsledky postižení. Všeobecně známé jsou účinky felinoterapie při snižování krevního tlaku, podpůrná léčba psychických potíží, stresu, pocitů úzkosti a fóbií prostřednictvím bezprostředního kontaktu a doteku.

A tady je můj první kocourek- Angel (jsou mu tři měsíce),kterého se budu snažit vychovat k tomuto účelu.Po 12 dnech pobytu u nás jsme se byli poprvé podívat v nemocnici Šumperk.Jedním slovem : nadšení jak pacientů, tak personálu.